Su Arıtma Cihazları ile ilgili Blog Yazılarımız

Su pH Değeri Nedir? Kaç Olmalıdır?

Su pH değeri, tükettiğimiz gıdalar ve yaşam alanlarımızda kullandığımız temizlik malzemeleri için çok önemli bir ayrıntıdır. Bu içerikte bilmeniz gereken tüm detaylar yer alıyor! 

İçtiğimiz sudan, kullandığımız temizlik malzemelerine kadar her ürünün pH değeri vardır. Sağlığımız için bu değer, oldukça önemlidir. Peki, pH değeri nedir? Bu konuda hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmanız, daha sağlıklı yaşamanız için önemli bir adımdır. İçeriğimizde bu konuyu en ince detaylarına kadar ele alacağız. 

pH Nedir?

Potansiyel hidrojen olarak kısaltılan pH, maddenin asit veya alkali değerini anlamak için kullanılan ölçüdür. Maddenin içinde bulunan asit nitelikteki hidrojen iyonlarının yoğunluğu baz alınarak ölçülür. pH cetveli, 0-14 arası olup 0 aşırı asidi, 14 ise aşırı alkali anlamını taşımaktadır. 7 pH değeri, ne asidi ne alkaliyi ifade eder. Tamamen maddenin nötr olduğunu gösterir.

Organlara göre farklılık görülse bile en uygun olanı hafif alkali pH değeridir. Kanı, doğru değerde tutmak sağlığımızın dengesi açısından çok önemlidir. Küçük sapmalar bile bazı zamanlarda sağlığımızı bozabilir. Öyleyse, “pH değeri ne ifade eder?” Hep birlikte bu konuya bakalım.

pH Değeri Ne İfade Eder?

Sağlığımız açısından önemli olan pH değeri, çoğu kişinin dikkat etmediği bir durumdur. Vücudumuzun belirli bir düzeyde pH değerinde olmasına ihtiyacı vardır. Özellikle modern yaşanın getirdiği kimyasallar, kirlilik, kanımızda asit düzeyini arttırır. Bunu dengede tutmak için bedenimiz aşağıdakileri yöntemleri gerçekleştirir:

  • Kemiklerimiz, kalsiyum gibi alkali minerallerin kana karışmasını sağlamak için asitli atıkları dengeler. Asitli atıklar, böbreklerimiz ve idrara yoluyla dışarı atılırlar.
  • Akciğerlerimiz, nefes alırken alkali oksijeni alır ve karbondioksiti atarak asidi vücuttan uzaklaştırır. 
  • Kanda biriken asit, hastalanmayı hızlandırır. Candida, egzama gibi hastalıklar özellikle asit düzeyi yüksek olan insanlarda görülebilir.

Peki, nasıl pH değerimizi dengede tutabiliriz? Bunun için yediğimiz yiyeceklerden kullandığımız ürünlere kadar dikkatli olmak gerekir. Yaşamımızda %75 oranında alkali besinleri tercih etmek ve alkali su tüketerek pH değerini dengede tutabiliriz. Tüm bunlara dikkat ettikten sonra hayatınızın daha iyi seyirde ilerleyeceğini siz de gözlemleyebilirsiniz.

Suyun pH Değeri Kaç Olmalıdır?

Günlük olarak en az 2 litre veya 8 bardak su içmemiz gerektiğini duymuşsunuzdur. Ancak doğru suyu içtiğimizden emin olmalıyız. Suyun pH değeri, özellikle çocuklarda olmak üzere dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu değer, suyun içerisinde organizmaların çözülmesine bağlı olarak değişir. Günlük su tüketimi için pH değeri, 7.2 ile 8.5 arasında içilebilir su olarak görülmektedir. 

Su pH Değeri Yüksekliği Olumlu Mudur?

Az önce de söylediğimiz gibi suda bulunması gereken pH değeri, 7.2-8.5 olmalıdır. Eğer bu orandan düşük su görürseniz, suyu tüketmemelisiniz. Yüksek değere sahip olan sular, vücut için her zaman daha sağlıklıdır. Özellikle mide sorununuz varsa yüksek pH değerine sahip suları tüketmeniz sağlıklı olur. 

Saf Suyun pH Değeri Kaçtır?

Günlük hayatımızda ihtiyacımızı karşılayabilmek için su kaynakları bulunmaktadır. İnsan vücuduyla temas halinde bulunan suyun temiz ve saf olması önem arz eder. Sağlığımıza karşı herhangi bir tehdit oluşturmamalıdır. Bu nedenle tüketilecek suyun pH değerine bakmalıyız. Saf suyun pH değeri, 7 nötr olarak günlük tüketime uygundur. 

pH Metre Ne İşe Yarar?

Bilinen pH ölçer veya pH metre, çözeltilerdeki hidrojen iyonu aktivitesini ölçmektedir. Bir laboratuvar cihazı olarak suyun ve diğer ürünlerin pH değerini gösterir. Bir maddenin asidik, bazik, nötr olduğunu bu cihaz sayesinde öğrenebiliriz. pH değeri, 0-14 arasında olduğunu ve ihtiyaca göre çeşitli cihazlar bulunduğunu söylememiz gerekir.