Su Arıtma Cihazları ile ilgili Blog Yazılarımız

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Son zamanlarda merak konusu olan “Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusuna içeriğimizde kapsamlı olarak yer verdik. Bu sorunun yanıtını incelerken su arıtma cihazının önemini ve gerekliliğini de detaylı olarak görebilirsiniz. 

Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusuna cevap olarak:

 • Tank boyutu, 
 • Cihaz markası, 
 • Filtre türü, 
 • Kullanım tipi,
 • Kasa tipi gibi etmenleri sıralayabiliriz. 

Evlerde ve ofislerde kullanılan su arıtma cihazlarının işlevsel bir şekilde kullanımı için çeşitli özelliklere sahip olması gerekir. İçilen suyun kalitesi, arıtma cihazının özellikleri ile doğru orantılıdır. Kalitesiz bir içme suyunda, filtreleme işlemi yeteri kadar iyi yapılmamış demektir. Zararlı unsurlardan arındırılmamış su, sağlık açısından yararlı değildir. Bu nedenle arıtma cihazları, su tüketim alışkanlıklarınız göz önüne alınarak seçilmelidir. 

Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir su arıtıcı cihazın işlevini yerine getirmesi için temel özellikleri içeriyor olması gerekir. Bunun için cihaz, özellikle suyu filtreleme işlemini sorunsuz bir şekilde yerine getiriyor olmalıdır. Filtre mekanizmasının sorunsuz çalışması, sağlıklı suya erişim sağlayan en önemli etkendir. Bunun dışında aşağıdaki açıklayıcı liste ile su arıtma cihazı alırken dikkat edilmesi gerekenler sıralanabilir:

Tank Boyutu

“Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeli?” diye sormadan önce, su tüketiminizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Su tüketiminize göre arıtma cihazının tank boyutu seçilmelidir. Özellikle geniş aileler ve kalabalık ofisler fazla miktarda su tüketir. Bu nedenle büyük tanklara sahip arıtma cihazları seçilmelidir. 

Çekirdek aile için litrelik bir tank boyutu ideal olabilirken iki kişilik bir ailede bu boyuttaki tank gereksiz su tüketimine neden olabilir. Bu doğrultuda öncelikle su tüketiminizin tespit edilmesi gereklidir. Yıllık ya da aylık su tüketiminiz doğrultusunda çeşitli boyutlardaki su arıtma cihazı tankları arasında seçim yapabilirsiniz. 

Kullanım Tipi ve Kasa Seçimi

Su arıtma cihazı kasaları, açık ve kapalı olmak üzere iki kategoride incelenir. Su arıtma cihazları, kullanım tipi olarak ise tezgâh altı ve üstü olarak ikiye ayrılır. Kasa seçimi su arıtma cihazı kullanım tipine uyumlu seçildiğinde, verimli bir şekilde kullanılabilir. 

Açık kasa arıtma cihazları genellikle tezgah altı gibi kapalı alanlarda kullanıma uygundur. Bunun başlıca nedeni filtre ve diğer arıtma sistemi parçalarının tankta görünür bölümlerde yer almasıdır. Cihazın toplanmaması için tezgah altına yerleştirilmesi gerekir.

Su arıtma cihazlarında kapalı kasa modeller ise genellikle tezgah üstü için kullanılır. Kasa tipinin kapalı olması, tezgah üstü gibi toz ve diğer çevresel etkenlere karşı açık bir alanda kolay kullanım sağlar. Bu nedenle cihazın bulunacağı alana göre kasa seçimine dikkat edilmelidir. “Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusuyla birlikte cihazı hangi alanda konumlandıracağınıza da karar vermeniz gerekir.

Filtre Türü

Filtre seçimi, su arıtma cihazı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli detaylardan birini oluşturur. Özellikle membran filtre seçimi, suyun içilebilir hale gelmesinde büyük bir etkendir. Kaliteli, temiz, ağır metallerden arınmış, kireç oranı düşük ve içilebilir bir su içmek için arıtmada membran filtre seçimi şarttır. Membran filtre yanında iki adet daha başlıca filtre bulunur. Bir arıtma cihazında en az bulunması gereken filtre sayısı üçtür. 

Pompalı Olup Olmaması

Pompaya, bir su şebekesinde ya da kaynağında, suyun basıncının az olduğu bölgelerde ihtiyaç duyulur. Pompasız bir su arıtma cihazının seçilmesi için bölgedeki su akışının ideal basınçta olması gerekir. Eğer su basıncının düşük olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, su arıtma cihazınızı seçerken pompası bulunan modellere yönelebilirsiniz. 

Su Arıtma Cihazı Markası

Su arıtma cihazı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli yere sahip olan bir diğer parametre, ürünün markasıdır. Güvenilirliği bilinen ve laboratuvar ortamında test edilmiş markaları tercih ederek cihazlardan verim elde edebilirsiniz. Garanti süresi olan ve bakım onarım çalışmalarına örnek veren markalar seçildiğinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Uzun ömürlü bir su arıtma cihazı sahibi olmak için markaya ve markanın olanaklarına dikkat edilmelidir.

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ” ile ilgili yorumlar;

 1. Ömer Kabaş dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler.

  1. Cihangir Tören dedi ki:

   Teşekkür ederiz Ömer Bey.

Yoruma kapalı.