Su Arıtma Cihazları ile ilgili Blog Yazılarımız

Alkali Su Nedir? Faydaları Nelerdir?

Alkali su nedir?” sorusu, günümüzde yanıtı aranan önemli sorulardan biridir. Çünkü alkali su, mineral olarak zengin olan sulardır. Magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri bolca içerir. Bu yüzden alkali sulara bazik sular da denir. Bazik denmesinin sebebi, pH değeri 7’den büyük olmasından kaynaklıdır. Dolayısıyla alkali su, vücudumuz için çok önemli bir yer tutar. Bu yüzden “Alkali su faydaları nelerdir?’’ sorusuna verilecek sınırsız cevap vardır. 

Alkali su, vücudumuza tepeden tırnağa etki eder. Öyle ki bu su sayesinde vücudumuz bir nevi yenilenir. Metabolik faaliyetleri hızlandırması sayesinde sağlıklı bir şekilde hızlı kilo verebilir ve nemlendirici etkisi sayesinde cilt kuruluğunun önüne geçebiliriz. 

Alkali Su Nedir?

Alkali su, mineral bakımından zengin olan sulardır. Alkali, kelime anlamı olarak da baz anlamına gelir. Yani pH seviyesinin 7’den büyük 13’ten küçük olması durumudur. Alkali su dengeleyici özellikleri sayesinde her diyet listesinin ilk sırasında kendine yer bulur. Peki alkali su nasıl yapılır? Gelin cevabını beraber öğrenelim.

Alkali Su Nasıl Yapılır?

Yararları ile ön plana çıkan alkali su yapımı oldukça kolaydır. Yapım aşamasında temel mantık, suyun asit seviyesini azaltmaktır. Yani bazik değerini artırmayı amaçlarız. Üç temel yöntemle alkali su elde edilir: Limonla, karbonatla ya da sirkeyle. 

Limonla Alkali Su Nasıl Yapılır?

Limon, asidik bir maddedir. Asidik bir madde olmasına rağmen limon suyu vücuda girdikten sonra bazik yan ürünler çıkartır. Çıkarttığı bu bazik ürünler sayesinde böbreklerin süzmesi gereken asit miktarında büyük oranda azalma olmaktadır. Bunun sonucunda ise alkali etki elde edilmiş olur. Durum böyleyken “Limonla alkali su nasıl yapılır?” merak edilecektir. 

Limonla alkali su elde etmek için ilk olarak 1 limon dilimlenir, 2 litre suyun içinde 8 saat boyunca bekletilir. Sonrasında ise 1 çay kaşığı tuz eklenir ve alkali su elde etmiş oluruz.

Karbonatlı Alkali Su Nasıl Yapılır?

Karbonat, bazik bir maddedir ve alkali su elde etmenin mümkün olduğu maddelerden biridir. “Karbonatlı alkali su nasıl yapılır?” sorusuna gelecek olursak, yanıt hayli basittir. Bunun için 2 litre suyun içine 1 çay kaşığı İngiliz karbonatı eklenir. Bu noktada İngiliz karbonatı kullanmak önemlidir. Çünkü İngiliz karbonatı yani sodyum bikarbonatın alkali etkisi vardır. Normal karbonatta böyle bir durum söz konusu değildir.

Sirke ile Alkali Su Nasıl Yapılır?

Sirkede de limonla aynı durum söz konusudur. Sirke asidik olmasına rağmen vücuda girdikten sonra bazik yan ürünler çıkarır. Bu yüzden sonuç olarak alkali etki gösterir. Peki, sirke ile alkali su nasılyapılır? 1 bardak suya 1 çay kaşığı sirke ekleyerek alkali su hazırlayabilirsiniz.

Alkali Su Faydaları

Alkali su faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Vücudun ihtiyaç duyduğu her türlü yenilemeye doğrudan etkisi olan alkali sular, faydalarından dolayı tercih edilen bir şey değil, talep edilen bir ihtiyaç haline gelmiştir. Alkali su faydalarından bazıları şunlardır:

  • Yaşlanmayı geciktirici etkileri (insan vücudunda emilimi hızlı gerçekleşen bazı sıvı antioksidanlar yardımıyla)
  • Kilo kaybına yardımcı olması
  • Cilt kuruluğuna karşı nemlendirici etkisi
  • Vücuttaki pH dengesini düzenlemesi
  • Böbrek taşlarına karşı böbreğin emilimini artırıcı etkileri
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri

Bu ve daha nice faydalarından dolayı insanlar alkali su tüketimine dikkat eder.

Alkali Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar?

Alkali su arıtma cihazı ya da alkali filtre olarak da adlandırılan cihaz sayesinde alkali su elde edilir. Elde edilen alkali su, yüksek pH değerleriyle asidik maddelere karşı vücuda direnç katar.