Su Arıtma Cihazları ile ilgili Blog Yazılarımız

Su Arıtma Cihazı Tipleri Nelerdir?

Arıtılmış su kullanma ihtiyacı olanlar, “Su arıtma cihazı tipleri nelerdir?” sorusunu sık sık sorar. İçeriğimizde bu konuyla ilgili birçok bilgiye erişebilirsiniz. 

Temiz suya ulaşmada su arıtma cihazlarının önemli bir rolü vardır.  Bütçenizden tasarruf ederek arıtılmış su kullanmak için modeller arasında seçim yapmanız gerekir. Cihazlar çok çeşitli olduğundan dolayı ihtiyacınıza en uygun olanı tercih etmelisiniz. Peki, su arıtma cihazı tipleri nelerdir? Gelin hep birlikte yazımızı okuyalım.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı

Ofis ve evlerde çok fazla tercih edilen ev tipi su arıtma cihazı, ters osmoz tekniğiyle çalışır. Bu teknikle su, cihaza geçmeden önce filtrelenir. Partikül filtresinden 5 mikrondan büyük olan partiküller temizlenir. Sonrasında aktif karbon filtre aşamasına geçer. Burada istenmeyen kötü tat ve kokular giderilir. Ev suyunda dahi zarar yaratan klor uzaklaşır.

İstenmeyen partiküllerden arınan su, partikülleri uzaklaştıran bir başka filtreden daha geçer. Artık ters osmoz zarından su akmaya başlar. Böylece temiz suyu ev ve ofisinizde bulursunuz.

Tezgah Altı Su Arıtma Cihazı

Mutfağınız küçükse, cihazın göz önünde olmasını istemiyorsanız, tezgah altı su arıtma cihazı alarak temiz suya ulaşabilirsiniz. Bu cihazın özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Mutfakta yer kaplamayan özel üretim cihazlardır.
  • Kendine özel deposu vardır. 
  • Su depo içinde birikir ve sonra musluktan akar. 

Günümüzde evlerin ve ofislerin mutfaklarında en fazla tercih edilen cihazdır.

Tezgah Üstü Su Arıtma Cihazı

Saf ve temiz suya erişmek için tercihlerinizden biri, tezgah üstü su arıtma cihazı olabilir. Sayaç dağıtıcısından suyun filtrelenmesini sağlayan cihaz, sıcak ve soğuk seçeneği sunar. Kötü tat ve kokudan arınan sularınızla çayınızı, kahvenizi yapabilme seçeneğiniz vardır. Ayrıca şık tasarımıyla mutfağınıza uyum sağlar. 

Sanayi Tipi Su Arıtma Cihazı

Şirketlerin kullanması önerilen sanayi tipi su arıtma cihazı, karlı bir çözüm sunmaktadır. Her türden işletmenin sahip olabileceği cihaz, temiz suya ulaşılmasını sağlar. Çıkan şebeke suyunun temizlenmesi için daha fazla aşamadan suyu geçirir. Çok fazla kişinin çalıştığı şirketinizde veya fabrikanızda su almak yerine su arıtılarak tasarruf edersiniz.

Musluk Tipi Su Arıtma Cihazı

Suyun içerisindeki mineralleri azaltmadan içilebilir su elde etmek için musluk tipi su cihazı vardır. 3 aşamalı filtreleme sistemine sahiptir. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

  • Tortu Filtresi
  • Aktif Karbon Filtresi
  • Fiber Membran Filtre

Yukarıdaki filtreler sayesinde size zarar verecek bakteriler ve mikroplar tamamen arındırılır.

Bina Tipi Su Arıtma Cihazı

Bina tipi su arıtma cihazı, bina girişlerindeki suyu arıtmak için kullanılan sistemlerdir. Arıtma sistemi sayesinde suyun içindeki zararlı maddeler, arındırılır. Su, dairelere ulaştığında temiz şekilde ulaşır. Sertliği azalır ve yumuşak bir içim sağlar. Dairelere gelen bu temiz suyla gönül rahatlığıyla çay, kahvenizi yapabilir, sebze ve meyvelerinizi yıkayabilirsiniz. 

Arıtma Su Sebili

Normal su sebilleriyle aynı çalışma sistemine sahiptir. Tek farkı, arıtma su sebili, içeceğiniz suyu zararlı bakterilerden arındırır. Soğuk ve sıcak şekilde suyun gelmesini sağlar. Son yıllarda ev ve iş yerlerinde çok fazla kullanılan bir sistemdir. Ömür boyu sağlığınız için temiz su içebilir, yiyeceklerinizi bu suyla pişirebilirsiniz. 

Su arıtma cihazı tipleri nelerdir?” başlıklı yazımızda ev ve işyerleriniz için tercih edebileceğiniz sistemlerden bahsettik. Temiz suya sahip olmak için bahsettiğimiz arıtma sistemlerinden ihtiyacınıza uygun olanlardan birini tercih edebilirsiniz. Bunlar, ister sebil olsun ister farklı bir cihaz, maddi anlamda size tasarruf sağlar. Bütçenizden çok fazla harcama yapmadan temiz suya ulaşmanız için ideal bir seçenektir.