Su Arıtma Cihazları ile ilgili Blog Yazılarımız

Su Arıtma Filtre Değişimi Hakkında

Su arıtma filtresi değişimi, suyun bakterilerden ve zararlı maddelerden arınması açısından önemlidir. Filtreler, kullanım ömrünü doldurduğu gibi değiştirilmelidir. Değiştirilmediği taktirde, eski su arıtma filtreleri kişilere ciddi sağlık problemi yaratabilir. Diğer yandan her su filtresi aynı değildir. Ancak, genellikle performans süresi benzerlik göstereceğinden belirlenen süre içinde filtre değişimi yapılmalıdır.

Su arıtma filtre değişimi hakkında bilinmesi gereken ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılar, sağlıklı su tüketimi için önemlidir. Su filtre değişiminin takibi yapılmalıdır. Su arıtma filtreleri kullanım sebebine göre çeşitlere ayrılır:

 • Sediment 
 • Ters Ozmoz (RO)
 • Aktif Karbon
 • Disk Tortu filtreleri gibi çeşitler mevcuttur.

Her filtrenin kullanım dayanıklılık süresi farklıdır bu sebeple filtreyi kullanmadan önce bu bilgiler edinilmelidir. 

Su filtreleri kullanıldıkça performansında azalma olur. Bunun sebebi suda bulunan maddelerin zamanla filtreyi tıkamasıdır. Su filtrelerinin düzenli bakımı bu tıkanmanın bir miktar önüne geçeceği için filtre kullanım süresini de arttıracaktır.

Su Arıtma Filtre Değişimi Neden Yapılmalıdır? 

Su arıtma filtre değişimi, suyun sağlıklı, saf ve temiz bir şekilde akması açısından periyodik olarak gerçekleştirilmelidir. Su arıtma filtrelerinin eskidiği halde değiştirilmemesi kirli suyun akmasına sebep olur. Su arıtma filtrelerinin değişimi:

 • Su akış hızı yavaşlamışsa
 • Suyun tadı ve kokusunda farklılık oluşması
 • Suda yüksek TDS (Toplam Çözünmüş Katılar) bulunmaya başlaması
 • Suyun bulutlu bir görüntüye dönüşmesi, gibi nedenlerle yapılabilir.

Su arıtma filtre değişimi rutin olarak yapılmazsa:

 • Filtreler tıkanmaya başlar.
 • Zararlı organizmalar üremeye başlar.
 • Filtreler bozulur.
 • Kimyasallar suya karışmaya başlar.

Su arıtma filtre değişimi düzenli olarak yapılsa da o süre zarfında filtre bakımı da sık sık yapılmalıdır. Sudan maksimum verim almak için filtre bakımı olmazsa olmaz bir noktadır. Damla ve sızıntıların düzeltilmesi ve filtrelerin temizlenmesi gibi adımlarla bakım gerçekleştirilebilir.

Su Arıtma Filtre Değişimi Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

Su arıtma filtre değişimi, suyun temiz ve sağlıklı bir şekilde artması açısından önemlidir. Su arıtma filtreleri suyun en kaliteli haliyle akmasını sağlar. Bu sebeple, belirli süre aralıklarıyla filtrelerin değiştirilmesi gerekir. 

Su arıtma filtre değişimi süresi, kullanım sıklığınıza ve suyun durumuna göre değişiklik gösterir. Suda çok fazla kireç ve tortu bulunuyorsa filtrelerin daha sık değiştirilmesi gerekir. Su arıtma filtrelerinin en belirgin değişim süresi, suyun tadında olan değişiklik, su akış hızında düşüş ve performans kaybı gibi durumların gözlenmesidir. Diğer yandan her su arıtma filtresinin kullanım süresi farklıdır. Ancak bu süre benzer aralıklara tekabül eder. Evde kullandığınız su arıtma filtreleri değişimleri, suyun kalitesini korumak adına 12 ay gibi bir sürede gerçekleştirilmelidir. 

İş yeri, yemekhane gibi daha aktif yerlerde kullanılan su arıtma filtreleri 6 ayda bir değiştirilmelidir. Bunun yanında, Su filtresinin ön filtre kartuşu, çekirdeğin 1/8″ yakınına kadar kirlendiğinde veya çıkış basınç göstergesinin kırmızı bölgeye düştüğünü gördüğünüzde değiştirilmelidir.